Istnieje od 13 lutego 1945 roku


90-508 Łódź, ul. Gdańska 100/102
tel.: +48 (42) 636 68 35
NIP: 727-278-76-21 
 Nr. R-ku: 18 2490 0005 0000 4500 4350 8143


spis treści
Zofia Nałkowska
  

 
Pierwsza prezes łódzkiego oddziału Związku Literatów Polskich od 13 Lutego 1945 r.  Zofia Nałkowska  ur. 10.11.1884 r. w Warszawie,  zm. 17.12.1954 r w Warszawie. Pisarka, publicystka i dramatopisarka. Posłanka do Krajowej Rady Narodowej, oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL pierwszej kadencji.
Ukończyła pensję w Warszawie. Studiowała historię, geografię, ekonomię i językoznawstwo na tajnym ?Uniwersytecie Latającym?. Działaczka organizacji kobiecych. Od 1933roku członkini Polskiej Akademii Literatury, działaczka PEN Clubu i Związku Literatów Polskich, Towarzystwa Opieki nad więźniami ?Patronat?, współzałożycielka i założycielka grupy literackiej?Przedmieście? (1933 -1937). 
 W latach 1939 ? 1945 posłanka do Krajowej Rady Narodowej. 
Współzałożycielka i pierwsza prezes Związku Literatów Polskich w Łodzi od 13.02.1945roku. Tutaj mieszkała do czasu wyjazdu na stałe do Warszawy.
W latach 1947 ? 1952 posłanka do Sejmu Ustawodawczego (bezpartyjna), działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce  Oddział w Łodzi.
Debiutowała w 1898 r. na łamach ?Przeglądu Tygodniowego? jako poetka.
W 1906 r. ogłosiła powieść ?Kobiety?. Następne jej powieści to: ? Książę ?, ?Rówieśnice?,? Narcyza?,? Noc podniebna? ? nowela, ?Węże i róże?, ? Hrabia Emil?, ?Na torfowiskach,? Romans Teresy Hennert?, ?Dom nad łąkami?, ?Węzły życia?, ?Mój ojciec?.
Dramaty: ?Dom Kobiet?, ?Dzień jego powrotu?, ? Renata  Słuczyńska? ( na podstawie powieści ?Niedobra miłość?). Zbiory nowel i opowiadań: ?Koteczka -czyli białe tulipany?, ?Lustra?, ?Między zwierzętami?, ?Tajemnice Krwi?, ?Charaktery?,? Małżeństwo?, ? Księga o przyjaciołach? ( wraz z M.J. Wielopolską ) ?Ściany światła?, ? Medaliony?, ?Charaktery dawne i ostatnie?, ?Widzenie bliskie i dalekie?.
W latach 1899  -1954 pisała Dzienniki. W sumie ukazało się ich sześć tomów. Otrzymała nagrodę państwową I stopnia za Całokształt Twórczości Literackiej, w związku z 50 leciem twórczości a także Państwową Nagrodę Literacką w 1936 roku za nowelę ?Granica? .
Za całokształt twórczości, honorowana Nagrodą Miasta Łodzi w 1929 i w 1953 roku.
   Tak pisała o sobie: ?moje życie w Łodzi było bardzo pracowite, a ponadto pocięte w strzępki przez ustawiczne wyjazdy. To z Łodzi wyjeżdżałam już po wojnie do Paryża, do Moskwy, do Belgradu, dwukrotnie do Czechosłowacji,  a poza tym parę razy na miesiąc do Warszawy. Na początku też fruwałam raz po raz samolotem do Krakowa i Gdańska. Moje częste wyjazdy, właściwie wówczas jeszcze loty do Krakowa i Gdańska wywołane były udziałem w pracach Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich. Ze wstrząsających przeżyć ówczesnych pozostała mi skromna książeczka ? Medaliony?, wyraz zdumienia, że to ludzie ludziom zgotowali ten los?. 
Zofia Nałkowska poznała prawdę o okrucieństwie lat wojny w sposób dokładny. Przez sześć lat okupacji mieszkała w zajętej przez Niemców w Warszawie. Swoje doświadczenia, notowane w Dziennikach w formie niewiele zmienionej wprowadziła później do Medalionów?. Widziała spadające pociski na cmentarz. Posągi i medaliony potłuczone leżące wzdłuż alei.
   Jarosław Iwaszkiewicz tak pisał o Medalionach: ? chciałbym na chwilę zatrzymać się na dziełku małymi rozmiarami, wielkimi osiągnięciami, na dziełku , któreś nam literaturze ofiarowała po wojnie i po czarnej nocy zbrodniczej okupacji. Jak poławiacz pereł z odmętów tej nocy wyniosłaś prawdziwy klejnot, inteligencji, rozumienia, analizy i stworzyłaś z niego instrument najpoważniejszego oskarżenia ludobójstwa i faszyzmu.
Tylko z głębokiej mądrości i wielkiego uczucia rodzą się takie dzieła, na pozór powściągliwe i chłodne, a w rzeczywistości palące i porywające. 
To Twoje J'accouse ( oskarżam ), godne jest polskiej literatury i jej największej tradycji?.

dt